• Maskot OLY

          • K športu a športovým podujatiam patria maskoti už celé desaťročia. Postavičky ľudí, zvierat a niekedy aj ťažko zaraditeľných bytostí sú obľúbené nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými.

                 Zapojili sme sa do súťaže vyhlásenej SOŠP (Slovenským olympijským a športovým výborom) o návrh maskota pre Slovenské olympijské a športové múzeum. Súťažilo celkovo 1816 návrhov, z ktorých vzišiel aj víťazný návrh a maskot Oly už teda má svoju podobu.  Výtvarné práce posudzovala odborná porota v zložení František Chmelár, Danka Barteková, Martin Kellenberger, Diana Kosová a Peter Buček.

                 Víťazný návrh síce nie je z našej školy, ale ako poďakovanie za aktívnu účasť sme dostali poďakovanie od Antona Siekela – prezidenta SOŠV.

          • Prvý apríl – Deň vtáctva

          •     Prvý apríl je okrem žartov spájaný aj s Medzinárodným dňom vtáctva. Jeho korene siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ho slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a prvotne bol spájaný aj s oslavou stromov. Pre ornitológov je 1. apríl dňom vtáctva najmä preto, že práve v apríli k nám zvyčajne priletí najviac sťahovavých vtákov. Väčšina z nich prilieta k nám z Afriky, zo Stredomoria, menej z Ázie. Ročne k nám tak priletí až 30 miliónov vtákov. 

                 Pri príležitosti tohto sviatku sme v škole vyhlásili výtvarnú súťaž, v rámci ktorej žiaci kreslili svojich obľúbených operencov v ich prirodzenom prostredí. Žiaci si tak pri kresbe všímali ich typické znaky, farebnosť, dĺžku, tvar zobáka a pod. Do súťaže sa zapojilo 96 žiakov. Z kresieb sme urobili krásnu výstavu.

                 Pridanou hodnotou bola aj návšteva významného slovenského ornitológa – Mgr. Miroslava Demka – riaditeľa SOS/BirdLife Slovensko, ktorý pre žiakov 1. - 6. ročníka pripravil zaujímavú besedu. Dozvedeli sme sa napríklad:

            • že na svete žije okolo 10 000 vtáčích druhov
            • že vtáky obývajú všetky kontinenty od Antarktídy po Arktídu
            • že najviac vtákov žije v džungli
            • že na Slovensku žije okolo 360 druhov vtákov
            • že zaujímavým druhom je bocian – viac na stránke www.bocian.sk
            • že bocian čierny žije aj v lesoch v Oravskej Jasenici
            • že bociany za deň preletia aj 400 – 600 km
            • že v Egypte chytajú a konzumujú bociany ako potravu (súvisí to s nedostatkom potravy) – preto sa niektoré bociany do svojich letovísk viac nevrátia L
            • že bociany nedokážu preletieť cez more – letia len cez pevninu
            • že v Taliansku na bociany strieľajú L
            • že v súvislosti s globálnym otepľovaním niektoré bociany neletia až do Afriky, ale zimujú už aj na juhu Európy (napr. Španielsko)
            • že na Oravskej priehrade sa vyskytuje významný dravec – orliak morský
            • že ornitológ najčastejšie v prírode spoznáva vtáka podľa spevu, lebo sa veľmi dobre maskujú
            • že trasochvost nespieva
            • že ak nájdeme „opustené“ mláďa vtáka  – netreba ho hneď „zachraňovať – rodičia ho kŕmia aj na zemi
            • že v Oravskej Jasenici hniezdi orol krikľavý a orol skalný
            •  že na kostole v dedine hniezdi sokol myšiar
            • že na Oravskej priehrade sa vyskytuje v posledných rokoch žeriav popolavý, ktorý hniezdi len na 3 miestach na Slovensku
            • že na Oravskej priehrade vybudovali pre rybáre a čajky plávajúce štrkové ostrov.

            Žiaci po besede povedali:

            „Zaujalo ma, že na Oravskej priehrade žijú vzácne druhy vtákov, ako napr. rybárik riečny. Boli však zaujímavé aj historky o bocianoch.“ (Matej Rusnák)

            „Zaujalo ma, ako vyrábali búdky pre sovy a ako jeden vták zahniezdil v záchode.“ (Erik, 4.A)

            „Zaujali ma zvuky vtákov a informácie, ako sa snažia zachrániť vtáky pred povodňami.“ (Kika)

            „Zaujalo ma, že p. Demko mal na tričku ARU HYACINTOVÚ, ktorú som na súťaž nakreslil ja.“ (P.B)

            „Zaujalo ma, ako zaplavilo Vtáčí ostrov a potom sa urobili tie plávajúce ostrovy. Zaujali ma aj tie batôžteky, ktoré majú bociany pripevnené na chrbte, aby ich ornitológovia sledovali, kam letia.“ (B.F.)

            „Páčilo sa mi, že pán Demko spomenul aj nášho bociana. Nevedela som, že bocianom dávajú batôžteky, v ktorých je „simka“.“

            „Zaujalo ma všetko o bocianoch a riečnych vtákoch. Vlastne všetko. Na všetkom vždy dačo bolo, čo ma zaujalo. Pekná bola prezentácia, aj búdky.“ (Slávka)

             

          • Geografická olympiáda

          • Šesť žiakov našej školy sa dňa 1. apríla 2023 zúčastnilo okresného kola Geografickej olympiády v troch kategóriách – Terezka Hvolková – 5. A, Samuel Feranec, Filip Prielomek – 6. A, Marek Brontvaj a Martin Čiernik – 8. A a Miriam Brontvajová- 9.A.

            Okrem praktickej časti, monotematickej časti - objavovanie Zeme a vesmíru - najznámejší objavitelia a poznatkov o miestnej krajine  museli súťažiaci zvládnuť aj témy mimo učiva učebnice vo svojej príslušnej kategórii. V kategórii G – štvrtý a piaty ročník bolo potrebné získať vedomosti a zručnosti v témach: zloženie zemského telesa a jeho dôsledky na život a pretváranie zemského povrchu činnosťou vody a ľadovca. V kategórii F – 6. a 7. ročník sa postupujúci žiaci venovali témam: prúdenie vzduchu a činnosť vetra a najznámejšie púšte sveta a v kategórii E – 8. a 9. ročník sa priestor venoval oblastiam: geografické znalosti Nemecka a podnebie Afriky.

            Napriek náročnému zadaniu ako úspešní riešitelia obstáli Marek Brontvaj na 5. mieste, Miriam Brontvajová na 7. mieste a Filip Prielomek na 1. mieste. Všetkým účastníkom ďakujeme za reprezentáciu a želáme im radosť z bádania sveta okolo nás. Filipovi držíme palce v ďalšom kole.

          • Biblická olympiáda

          • Žiakov, ktorí v dnešnej dobe radi čítajú je čoraz menej, ešte menej je tých, ktorí radi čítajú Sväté písmo.

            28. 3. 2023 sa tri naše žiačky Mirka, Daša a Zoja Brontvajové zúčastnili dekanátneho (okresného) kola Biblickej olympiády v Námestove. V námestovskom dekanáte súťažilo deväť družstiev. Minulý rok skončili dievčatá na 2. mieste, ale ich túžbou bolo, aby tento rok vyhrali. Podriadili teda tomu všetko a v posledných mesiacoch boli do Písma ponorené každý deň. Ich snaha sa vyplatila a naše trojčlenné družstvo vybojovalo nádherné 1. miesto, a postupuje na diecézne (krajské) kolo na Spiš. Dievčatá majú mesiac na to, aby si ešte doplnili podrobnejšie informácie a pripravili divadlo, ktoré má byť súčasťou súťaže. Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy a do ďalšieho kola im držíme palce.

          • Deň vody

          • Krátke zamyslenie o vode....

            • „Voda znamená život. Nik s ňou nezaobchádza šetrnejšie ako príroda sama“ – Erik Baláž
            • „Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi“. (Leonardo da Vinci)
            • „Voda! Nemáš chuť, ani farbu, ani vôňu. Nemožno ťa opísať! Tebou sa nadchýname a nevieme, čo si zač. Nemožno povedať, že si potrebná pre život – ty sama si život!“ (Antoine de Saint-Exupéry)
            • „Ak piješ vodu, mysli na prameň.“ (čínske príslovie)

            Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Veď jej máme dostatok. Stačí len otočiť vodovodným kohútikom...

            Voda tu bola, je a aj bude! Je to ale naozaj tak a bude to platiť stále? Čo ak je to tak ako v rozprávke Soľ nad zlato? Keď jej máme dostatok a v dobrej kvalite, tak ju považujeme za niečo samozrejmé, až podradné… Aká je voda dôležitá si začneme uvedomovať až pri jej nedostatku. Uvedomujme si to skôr, ako bude neskoro.... Veďme k tomu aj naše deti.

            Pri príležitosti Dňa vody – 22.3. – bola v škole súťaž o najkrajšiu triednu nástenku. Deti sa rady zhostili príležitosti ukázať svoju kreativitu, vedomosti a vznikli nádherné diela s ešte krajšími posolstvami o vode. O výsledku budeme informovať. Na školskej stránke edupage bude možnosť aj pre rodičov hlasovať o najkrajšiu nástenku.

          • Hviezdoslavov Kubín

          • 23.3.2023 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín. Súťažilo sa v prednese poézie a prózy.

            1.kategória

            1. miesto Marek Polák  - 1.A

            2. miesto Lukáš Laštík – 2.A

            3. miesto Noel Brontvaj – 2.B

             

            2. kategória

            1. miesto Patrik Baculák – 4.A

            2 miesto Šarlota Kosmeľová – 4. B

            3. miesto Matej Rusnák – 4.A

             

            GRATULUJEME!

          • Ponožková výzva

          • Ponožková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento symbolický dátum je odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri diagnóze Downovho syndrómu ide o trizómiu 21. chromozómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu, pretože chromozóm má tvar ponožky.


            Cieľom výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ľudia s Downovým syndrómom nemajú stáť na okraji spoločnosti, ale majú byť súčasťou diania a v neustálom spojení s bežnými aktivitami. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život.

            V niektorých triedach sme sa preto zaoberali aj touto náročnou témou - nie je to však len o ponožkách, ale hlavne o pochopení.

          • Výchovný koncert

          • Dňa 10.3. 2023 sa uskutočnil v Kultúrnom dome v Oravskej Jasenici výchovný koncert s názvom  „Doprava, doľava“, ktorého sa zúčastnili žiaci prvého stupňa.

            Programom nás sprevádzala dvojica hudobníkov z občianskeho združenia „Škola života“. So semaforom a dopravnými značkami nás poučili o základných pravidlách cestnej premávky.

            Koncert určený žiakom druhého stupňa mal názov „Cesta“. Témou programu boli závislosti, alkohol, drogy, mobil, počítač a choroby súvisiace s modernou dobou. Výchovný koncert nás mal naučiť, že láska, rodina a priateľstvo sú hodnoty, ktoré dokážu zdolať aj najťažšie prekážky.

          • Biologická olympiáda kategórie C

          •      V okresnom kole Biologickej olympiády kategórie C našu školu reprezentovali Karin Brníková (8.A)Kristínka Brisudová (8.A), ktoré sa prebojovali zo školského kola. Karin nás potešila krásnym 3. miestom. Blahoželáme. Väčší záujem o tento druh olympiády sme zaznamenali už v školskom kole. Postúpiť však mohli len dvaja najlepší. Ďakujeme dievčatám za záujem aj pekné zviditeľnenie našej školy.

          • Rozlúskni to!

          • Ekologická udržateľnosť a znižovanie negatívnych dopadov na prírodu sú aktuálnou témou, ktorá sa skloňuje v každej oblasti života.

            Žiačky 8. ročníka ZŠ s MŠ M.Hamuljaka v Oravskej Jasenici navrhovali zlepšenia ekologických prístupov v obchodných prevádzkach veľkých obchodných reťazcov. Zamýšľali sa, akým spôsobom by sa dala zlepšiť udržateľnosť a ekológia. Ich návrhy aj obhajoba ich práce porotu veľmi zaujali. Postúpili až do finálovej osmičky a v rámci SR obsadili krásne 3. miesto. Tešíme sa ❤️

                 Rozlúskni to! je súťaž organizovaná Slovenskou alianciou moderného obchodu (SAMO), ktorá je tvorená TOP zamestnávateľmi v sektore obchodu: Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, METRO, Terno a Tesco. Cieľom súťaže bolo priblížiť fungovanie obchodu žiakom základných škôl, a to prostredníctvom riešenia reálnych výziev z praxe. Súťaž nebola len o vyriešení úlohy, ale každý súťažný tím dostal prideleného jedného zástupcu z aliancie zamestnávateľov – v našom prípade to bol pán Ing. Blaščák- zástupca dm drogéria markt. Bol nám nápomocný pri vypracovaní projektu - žiačky s nim online konzultovali svoje nápady a dozvedeli sa, ako funguje sféra obchodu a biznisu. Ďakujeme za túto vzácnu skúsenosť.

          • Olympijské hry

          • Núdzové podmienky vzdelávania vytvorili priestor na realizáciu športového dňa „Olympijské hry 2023“. Od pondelka – 20. 2. 2023 prebiehali zápasy medzi triedami vo futbale a vybíjanej. Víťazstvá i prehry boli nielen povzbudením do ďalších turnajových bojov, ale aj overením povahových vlastností, ktoré sa nie u všetkých ukázali v pozitívnom svetle. Aj keď sa bežne neoceňuje schopnosť vyrovnať sa s prehrou, o to cennejšie je vidieť u detí prijať neúspech so vztýčenou hlavou. 

            Žiaci mali možnosť  overiť svoje pohybové schopnosti vo viacerých zaujímavých disciplínach ako napr. hod do basketbalového koša, streľba na minibránu vo futbale a florbale, ľah-sed, zhyb na hrazde, kruhy, kde nevynikali len dievčatá. Vedomostnú časť športového dňa tvoril kvíz s 25 otázkami, ktoré si pre našich žiakov pripravil náš absolvent školy Tomáš. Zaujímavými informáciami a momentmi nielen z moderných olympijských hier, ale aj starovekých zaujal športové publikum, čo sa následne odzrkadlilo aj na získaných bodoch. Do celkového hodnotenia triedy žiaci mali možnosť získať aj body za navrhnutú vlastnú olympijskú vlajku a hymnu. Aj keď víťazstvo nebolo počas priebehu športového dňa jednoznačné, nakoniec o jeden bod pred siedmakmi si prvenstvo a putovný pohár Základnej školy s MŠ M. Hamuljaka vybojovali žiaci 8. A triedy.

            Výborná atmosféra bola odzrkadlením nadšenia detí zo športového zápolenia a vzájomného povzbudzovania pre dosiahnutie spoločného víťazstva tej-ktorej triedy. Víťaz však môže byť len jeden. Avšak možno skonštatovať, že víťazom sa stal každý, ktorý dokázal uznať kvality lepšieho a prijať i svoj neúspech. Pretože každý prevedený športový výkon nie je len odrazom nadania a talentu, ale aj kúskom šťastia.

            Ďakujeme všetkým žiakom za odvedený športový výkon, vzájomnú podporu a disciplinovanosť. Možno aj miestami nešportové spontánne správanie je určitým momentom na zamyslenie, ktoré by malo viesť k pozitívnemu upevneniu svojho charakteru. Ďakujeme všetkým učiteľom a bývalým absolventom Tomášovi a Miňovi, ktorí pomohli pri organizácii športového podujatia.

          • Plavecký výcvik

          • Jednou z veľmi dôležitých zručností pre život je aj naučiť sa správnu techniku plávania.    

                 Každoročne absolvujú kurz plávania tretiaci a štvrtáci. Najskôr  boli žiaci rozdelení do skupín podľa úrovne plaveckých schopností. Zistili, že je potrebné hlavne odbúrať strach z vody, ponoriť sa, vedieť zadržať dych a po vynorení pokojne zostať ležať na hladine vody.

                Prvé dni patrili zdokonaľovaniu, resp. osvojovaniu si plaveckého štýlu prsia.

                 Tí, ktorí už nemali strach z vody, s pohodou zvládli aj základy náročnejšieho plaveckého štýlu kraul. Nacvičovali koordináciu pohybov rúk, nôh a dýchania. Každý z nich, či to bol tretiak alebo  štvrták, dôsledne počúval pokyny plaveckých inštruktorov, aktívne  pracoval na sebe a  snažil sa získať čo najviac potrebných zručností a skúseností. Získané  vedomosti si mohli overiť v záverečných pretekoch.

                 Kurzu sa zúčastnilo 46 žiakov a všetci si odniesli príjemné zážitky.

                 Veľká vďaka patrí združeniu rodičov, ktorí poskytli nezanedbateľný finančný príspevok a taktiež zdravotníčke Mgr. Janke Gurovej.

          • Exkurzia k hasičom

          • V rámci učiva prvouky prváci a druháci navštívili hasičskú stanicu. Exkurzia bola rozdelená na 2 časti. V prvej teoretickej časti si upevnili poznatky nielen o hasičoch, ale aj o ostatných záchranných zložkách. V druhej časti žiaci mali možnosť zoznámiť sa s pomôckami, náradím a prístrojmi, ktoré hasiči používajú. Okrem iného sa dozvedeli, že najpoužívanejším náradím je lopata a metla pri upratovaní po zásahoch. Veľmi ich to bavilo, boli aktívni a odniesli si mnoho pozitívnych zážitkov.

            Postrehy žiakov:

            Na hasičskej stanici bolo 14 áut. Majú auto s rebríkom, čo mal 60 metrov. Mali lopaty na hasenie trávy. Na oblečenie a výjazd majú  jednu minútu. / Oliver 2.B/ 

            Ujo hasič nám ukázal obrázky a hasičské autá. Jeden sa spustil po tyči. Ukázali nám,  ako sa na hasičskom aute zdvíha rebrík. Výška bola 60 metrov. /Evička 2. B/

            U hasičov sme zažili veľa zábavy. Dozvedeli sme sa, že hasiči zachraňujú aj pod vodou. Majú aj rôzne obleky, ktoré slúžia na niečo iné. Ukázali nám hasičské autá aj pomôcky, ktoré potrebujú pri záchrane.   / Lukáško 2. A/

            V zasadačke sme sa rozprávali, pýtali a pritom jedli. Ukázali nám, ako sa vysúva rebrík. Zasahujú aj pri znečistení vody. Majú aj ochranné oblečenie proti sršňom. Dispečer mal pri sebe obrovský telefón.  /Katka 2. A/

          • Prikrmovanie vtáctva a výroba lojových lízaniek

          • Aj keď už zima pomaličky stráca na sile, určite si spomenieme na množstvo snehu a veľmi chladné počasie, ktorým nás tohtoročná zima obdarila. Zima je pre zver najťažším obdobím. Pre mnohé vtáky je let do teplých krajín náročný a nebezpečný. Vtáky, ktoré dokážu hmyz vymeniť za semená, radšej zostávajú. Udržanie tepla v drobných telíčkách však vyžaduje veľa energie. Malé sýkorky v zime strávia až 90% času zbieraním potravy. Akonáhle mrzne a ony sa nekŕmia od rána do večera, neprežijú. V noci si nájdu úkryt a pritlačia sa jedna k druhej, aby šetrili teplom. Prikrmovanie je dôležitou pomocou pre vtáčiky v zime, ktoré sa nám v lete odvďačia zberom nepríjemného hmyzu v našich záhradách.

            Žiaci Zeleného kolégia sa ešte koncom januára zodpovedne postarali o spevavce v našej školskej záhrade a pripravili im lojové lízanky. Pri príprave sme použili:

            • bravčovú masť,
            • kokosový olej,
            • konopné, slnečnicové a ľanové semienka – sú hlavným zdrojom energie
            • oriešky
            • ovsené vločky
            • sušené červíky – sú zdrojom bielkovín
            • konáriky a rolky od toaletného papiera

                 Lojové lízanky sme rozvešali v školskej záhrade po stromoch a možno sme tým zachránili nejedného operenca. S prikrmovaním treba začať, keď teploty klesnú pod nulu, nasneží a pretrvávajú dlhotrvajúce mrazy. Intenzitu kŕmenia znížime, keď nastane odmäk a oteplenie. S príchodom jari začína vtáctvo intenzívne spievať, predlžujú sa dni a vtedy s kŕmením prestávame.

                                                                                                                           Zelená škola

          • Desiata bez obalu

          • V stredu a štvrtok (15. -16. 2.2023) sme sa zapojili do výzvy EkoalrmDesiata  bez obalu, na ktorú sme žiakov a rodičov upozornili prostredníctvom školskej webovej stránky. Cieľom výzvy bolo znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu v škole počas vyučovania. Výsledkom bolo nielen nadšenie našich žiakov, ale aj o čosi menší obsah odpadkových vriec. Veľa našich žiakov bezobalové desiate bežne praktizuje. VÝBORNE. Určite tomu dopomohli aj dielničky, na ktorých si žiaci vyrábali voskové obrúsky – včelobaly, prípadne si ich kúpili na vianočných trhoch. Vďaka šikovnosti detí aj ich rodičov v tieto dni nechýbali palacinky, rožteky, buchtičky, ovocie a zelenina .... všetko zabalené v desiatových boxoch, voskových obrúskoch, či znovupoužiteľných obaloch. Krôčik po krôčiku  tak chceme zvýšiť povedomie nielen detí  ale aj rodičov zapojením sa do takýchto eko – aktivít.  Cieľom je nielen odpad triediť, ale hlavne ho nevytvárať. Ďakujeme za nápady, ktoré môžeme spoločne zdieľať a prispieť tak k skvelej myšlienke. Ďakujeme žiačkam  Zelenej školy z 8. ročníka za propagáciu a zastrešenie celej akcie.  

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Martina Hamuljaka
      • +421 43 451 02 01
      • Oravská Jasenica 141 029 64 Oravská Jasenica Slovakia
      • 378 10 308
      • 202 164 67 59
      • Ing. Marcela Prielomková riaditel@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Katarína Kosmeľová zastupcazs@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Tatiana Farská zastupcams@zsoravjas.sk +421 910 548 677
      • Mgr. Lucia Kurjaková ekonomka@zsoravjas.sk +421 43 451 02 02
      • Mgr. Beáta Gereková skolskajedalen@zsoravjas.sk +421 911 993 966
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje