• Pani učiteľky za vzdelaním v Litve

          • V čase od 23. 10 do 28.10 2023 sa učiteľky Ema Vojtechovská, Katarína Bakaľová, Mária Trabalíková a Eva Pekarčíková zúčastnili vzdelávania v rámci projektu Erazmus +. V meste Klaipeda v Litve prebiehal týždňový outdoorový vzdelávací program v lesnej škôlke a škole. Počas piatich dní sa oboznámili s činnosťou  a každodennými aktivitami v lesnej škôlke Miško Mokkykla. Cez job shadowing  spoznali hodnoty a princípy lesnej školy. Väčšina vzdelávania sa uskutočnila v národnom parku Karkle, v lese, pri mori a na ostrove Kurská kosa. Vyskúšali  si praktické dielne a remeslá, aktivity rozvíjajúce zmysly, varenie na ohni, výroba z dreva, pozorovanie prírody, využívanie prírodného materiálu, relaxácia a dychové cvičenia. Všetky aktivity sa dajú vhodné využiť vo vyučovaní aj v našich podmienkach vzdelávania.

          • Stretnutie s našimi dôchodcami

          • Tak, ako po lete prichádza jeseň, tak aj v živote každého človeka mladosť pominie a vystrieda ju staroba. Prichádza nenápadne , pomaly a nedá sa jej vyhnúť. Práve október je mesiac, v ktorom si uvedomujeme, aké vzácne ,,poklady" žijú v našej rodine. Sú to naši starí rodičia.

            Deti si preto s láskou pripravili  v škole pre svojich starkých krátky program, v ktorom vyjadrili poďakovanie, vďačnosť a úctu. Program bol bohatý a pestrý. Deti zahrali svojim starkým divadielko, zarecitovali básničky či zahrali na hudobný nástroj. Nechýbalo ani malé pohostenie v podobe koláčikov, ktoré pripravili šikovní rodičia so svojimi deťmi.

            Po programe a pohostení si deti spolu so starkými zaspievali niekoľko piesní, pomodlili sa spolu a s darčekom odišli spokojní domov.

            Je veľmi dôležité, aby sme aj dnešným deťom pripomínali, že je potrebné vážiť si starších ľudí. Je dôležité pochopiť význam tohto sviatku a možno je to i cesta k tomu, ako si ešte viac uvedomiť, čo všetko pre nich starí rodičia denne robia.

            Chceli by sme poďakovať deťom za to, že si pripravili program a starkým za to, že prišli k nám do školy.

          • Záložka do knihy

          • Žiaci prvého stupňa sa zapojili do 14. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy. Je to milá akcia, prostredníctvom ktorej rozvíjame kladný vzťah ku knihám a k čítaniu. Ako partnerská škola nám bola pridelená Základní škola a Mateřská škola Mutěnice z Moravy.

            Do projektu bolo zapojených 104 žiakov. Žiaci sa  s pani učiteľkami najskôr pustili do čítania kníh, na námety ktorých potom spracovali svoje malé dielka - záložky. Žiaci prvého ročníka ešte nevedia čítať, tak im knihu prečítali pani učiteľky. Vybrali knihy Žabiatko, O prváckom mačiatku a Rozprávky o zvieratkách.

            Druháci sa inšpirovali knihou O psíčkovi a mačičke. Tretiaci čítali knihy Matilda a Mach a Šebestová. Štvrtáci siahli po  knihe Očko Špehúň. S knihami sme pracovali na hodinách čítania alebo na triednických hodinách. Žiaci pracovali s nadšením a snažili sa vyrobiť čo najkrajšie záložky. Chceli potešiť kamarátov a ponúknuť im svoju knihu na prečítanie. Záložky sme poslali na Moravu spolu s drobnými darčekmi, prospektami, magnetkami. Aj z Moravy nám poslali krásne práce, ktorými urobili radosť našim deťom.

          • Projekt Vyšehradských fondov – Zodpovedné správanie

          • V termíne od 2. do 5. novembra naši žiaci hostili kamarátov z Poľska a Čiech v rámci projektu Vyšehradských fondov.  Spoločne počas štyroch dní pracovali na plnení úloh zameraných na trvalo udržateľný rozvoj a zodpovedné správanie.

            Počas týchto dní sme navštívili Ekoray v Námestove, veľmi osožnú spoločnosť, ktorá sa v značnej miere podieľa na spracovaní elektroodpadu. Študenti žasli...,kde a ako končia všetky technické, elektronické a digitálne vymoženosti dnešnej doby.

            Následne sme tvorili udržateľné odevy, ktoré dievčatá predviedli samy na módnej prehliadke s obrovským úspechom za mohutného aplauzu.

            Okrem práce si študenti skúsili v rôznych miešaných skupinách zahrať únikovú hru a celý jeden deň sme strávili vo Vysokých Tatrách, kde sme si užili nádherné jesenné počasie s výhľadom na končiare našich veľhôr i Nízkych Tatier. Spoločný čas sme po spoločnom obede zavŕšili kúpaním sa v termálnom parku Bešeňová.

            Pred odchodom domov sme si pozreli film Sodoma, ktorý zobrazuje krutú realitu elektronického odpadu na nelegálnej skládke v lagúne v Ghane. Ticho v miestnosti, ktoré sprevádzalo pozeranie filmu, bolo dostatočným dôkazom na to, aby sme si všetci uvedomili, akú daň platíme za všetky technické výdobytky, ktoré využívame. O to viac je potrebné zvažovať aj dôsledky nášho konania, za ktoré musia prebrať zodpovednosť ďalšie generácie.

            Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí prijali hosťujúce deti do svojich rodín, učiteľov a ďalším nemenovaným, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizácii celého stretnutia. Veľká vďaka patrí aj firme Ecoray, ktorá nám umožnila návštevu svojich prevádzok a poskytla cenné informácie z tejto oblasti spracovania elektroodpadu. Zároveň by sme sa chceli poďakovať p. Jozefovi Sochovi za ochotu a ústretovosť pri doprave účastníkov.

          • Godzone tour 2023

          • Tento týždeň prebieha v rôznych mestách Slovenska Godzone tour 2023. Je spojením originálneho hudobno-tanečného programu, jedinečných príbehov ľudí a inovatívnej video produkcie a divadelnej show. Heslom už 15. ročníka je "Nebojte sa". 24. októbra 2023 o 18.00 hodine sa Godzone tour uskutočnila aj v Žiline na zimnom štadióne. Na Godzone tour prišlo viac ako päťtisíc ľudí. Vystupili na ňom rôzni umelci i známe kresťanské zoskupenia.

            Aj žiaci našej školy boli účastníkmi tohto programu a mohli byť súčasťou video produkcie a veľkolepej show. Odnášajú si veľa krásnych zážitkov, z ktorých môžu dlho čerpať.

          • Regionálna výchova trocha inak

          • Jesenný čas nám, okrem iného,  pripomína aj to, že sa blíži spomienka na všetkých našich zosnulých. So žiakmi 5. ročníka sme si v rámci regionálnej výchovy pripomenuli nielen významnú osobnosť našej obce – Martina Hamuljaka, ale aj ťažké časy, ktoré našu dedinu postihli v minulosti. Jednou z týchto udalostí bol aj čierny mor. V spolupráci s miestnym odborom Matice slovenskej sme na hodine pripravili vence, ktorými si chceme uctiť ich pamiatku.

            Hodinu sme využili aj na utvrdenie vedomostí z botaniky – deti určovali, aký prírodný materiál sme použili – či to bola jedľa, smrek, borovica ap. Poznávali byliny a rastliny. Pri práci sme zdôrazňovali potrebu  ochrany životného prostredia – vence vyrábali z prírodných materiálov. Malými krokmi deti spoznávali aj jednoduchý postup pri aranžovaní.

          • Hudobný muzikál

          • Základná umelecká škola I. Kolčáka v Námestove v spolupráci s partnerskou školou z Poděbrad pripravili pre pozvané deti z Námestova a okolitých škôl zábavné a poučné hudobné predstavenie o kráľovstve hudby. Deti od 1. až 5. ročníka v publiku tak zážitkovou formou spoznávali alebo si opakovali obsah hudobnej výchovy prvého stupňa. Deti českej speváckej skupiny sa predstavili muzikálovou rozprávkou v klasickom prevedení, kde dobro víťazí nad zlom, poctivosť nad peniazmi. V závere programu spievajúce a tancujúce deti potešili divákov spoločnou piesňou v českom i slovenskom znení. O tom, že sa program deťom páčil, svedčí aj ich prejavovaný záujem a ocenenie výkonu účinkujúcich potleskom.

          • Úcta k starším

          • Symbolika jesene je tradične spojená so seniormi a úctu k starším si pripomíname už takmer 3 desaťročia. Úcta k starším? Čo tento pojem vlastne znamená? Stačí starším ľuďom slušne pozdraviť, byť k nim úctiví? Iste áno. Ale zaslúžia si, aby sa im dostalo aj pozornosti cez uznanie a vyjadrenie vďaky. O to sa pokúsili dnes, 22. októbra aj deti materskej školy a základnej školy zábavným slovom, milým tancom, spevom a členovia Jasenickej Polianky svojimi piesňami za sprievodu harmoník a huslí počas milého posedenia, ktoré pre naše staré mamy a starých otcov pripravilo Obecné zastupiteľstvo obce Oravská Jasenica.  ĎAKUJEME, že vás máme.

          • Jesenná výzdoba

          • Príroda nám ponúka krásnu jesennú paletu farieb. Trochu pestrosti sme si priniesli aj do školy. Plody jesene a  dekorácie z prírodnín nám spríjemňujú už trošku pochmúrne jesenné počasie. Celá výzdoba v našej škole sa nesie v teplých jesenných tónoch žltej, oranžovej a červenej farby, akoby práve v nich ostávali ukryté posledné lúče slnka.

          • MILIÓN DETÍ SA MODLÍ RUŽENEC ZA POKOJ VO SVETE

          • Deti sú často bezprostrednejšie a otvorenejšie pre modlitbu ruženca ako my dospelí. Keď sú deti správne vedené k osobnému prežívaniu modlitby, postupne sa im odhaľuje „obraz“ Panny Márie a prítomnosť Boha a budujú si s nimi živý vzťah. Čím viac sa potom modlia, tým viac je tento pohľad a vzťah vrúcnejší a my dospelí sa od nich môžeme veľa naučiť.

            Tak ako každý rok, tak aj tentokrát sme sa takmer celá škola zapojili do kampane MILIÓN DETÍ SA MODLÍ RUŽENEC. Spoločná modlitba  má obrovskú silu a verím, že jej úmysel za pokoj na celom svete bude vypočutý.

          • Testovanie pohybových predpokladov.

          • V utorok 10. októbra prebehlo v prvom a treťom ročníku testovanie pohybových schopností, ktoré je zo zákona povinné pre všetkých žiakov menovaných ročníkov.

            Zámerom ministerstva školstva je prostredníctvom národného testovania žiakov prvých a tretích ročníkov zistiť úroveň pohybovej výkonnosti detí v Slovenskej republike, priviesť deti k športu, aby sa pohybová aktivita dostala do ich denného režimu a zároveň zvýšiť pravdepodobnosť identifikovania športovo nadaných detí.

            Testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých a tretích ročníkov pozostávalo z testovej batérie: telesná výška a telesná hmotnosť (somatické predpoklady), výdrž v zhybe nadhmatom (silovo statická schopnosť), sed ľah za 1 minútu (silovo vytrvalostná schopnosť), viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov (vytrvalostná schopnosť), skok do diaľky z miesta (rýchlostne silová schopnosť), 4 x 10 metrov člnkový beh (rýchlostne koordinačná schopnosť), predklon v sede s dosahovaním (pohyblivosť), opakovaná zostava s tyčou (koordinačná schopnosť), kotúľanie 3 lôpt (technika – manipulácia), vlajková naháňačka (taktika – rozhodovacie procesy).

             Predpokladá sa, že rodičia by mali dostať odporúčanie vhodných športov, resp. športových disciplín pre žiaka na základe dosiahnutých výsledkov. Víziou do budúcnosti je sprostredkovať informáciu o dostupných športových kluboch v regióne, kde môže svoje dieťa rodič prihlásiť.

          • "Keď Perugino a slávny Dante prehovorí"

          • V pondelok 9. októbra 2023 sa naši žiaci zúčastnili vzdelávacieho podujatia v rámci VIII. ročníka Dni kresťanskej kultúry, ktoré sa uskutočnili v rámci Roka kresťanskej kultúry v Spišskej Kapitule pod názvom "Keď Perugino a slávny Dante prehovorí".

            Po úvodných pozdravoch sa žiaci dozvedeli zaujímavé informácie o tom, kto to boli, ako tvorili a predovšetkým, aký odkaz pre nás majú Pietro Perugino a Dante Alighieri.

            V rámci netradičného vzdelávania boli prepojené tieto témy z pohľadu vyučovacích predmetov dejepis, náboženská výchova a výtvarná výchova.

            Po kvalitných prednáškach nasledovala prehliadka Katedrály sv. Martina, kde sa žiaci dozvedeli zujímavosti o histórii Spišskej Kapituly a fungovaní katolickej cirkvi na Slovensku od dávneho Uhorska po súčasnosť.

          • Atletický deň - 8. a 9. ročník

          • Počasie prialo aj 11. októbra, kedy sme mohli objaviť ďalšie atletické talenty mezi žiakmi 8. a 9. ročníka v atletickom priestore pri Základnej škole v Rabči. Žiaci boli skvelí, so zanietením absolvovali disciplíny: 60 m, skok do diaľky, hod granátom a vytrvalostný beh na 1 500 m. Na základe zistených údajov je možné rozvíjať talenty u mnohých žiakov a zúčastňovať sa aj atletických súťaží. Ďakujeme Základnej škole v Rabči za možnosť využívať ich atletický priestor.

          • Mladá slovenská poviedka 2023

          • Mladá slovenská poviedka v roku 2023 oslavuje už svoje  XX. narodeniny.  Tento ročník celoštátnej literárnej súťaže mladých autorov bol venovaný najmä 160. výročiu založenia Matice slovenskej. Vyhlasovateľom a organizátorom  súťaže bolo ako každoročne Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, k  spoluorganizátorom súťaže patrili  Spolok slovenských spisovateľov v Bratislave, Slovenský literárny ústav Matice slovenskej v Martine a  Zmeškalov dom v Dolnom Kubíne. Poslaním súťaže je okrem iného  umožniť sebarealizáciu detí a mládeže so vzťahom k literatúre,  aktivizovať tvorivý rast mladých talentov  a v neposlednom rade aj zvýšiť záujem u mladej generácie o pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu. Celoštátna literárna súťaž Mladá slovenská poviedka je jednou z vrcholných súťaží v oblasti literárnej tvorby na Slovensku. Súťaže sa každoročne zúčastňujú  autori zo Slovenska i zo zahraničia. S radosťou a vďačnosťou sme teda obdržali správu, že naša bývalá žiačka, s touto poviedkou súťažiaca ešte za našu základnú školu, získala s poviedkou Dračica v silnej konkurencii v II. kategórii  1. miesto.

            Daške prajeme ešte veľa tvorivého elánu, radosti z písania, aby svoj zápal dokázala preniesť aj na nás ostatných a tým otvárala  cesty k mladej literatúre.      

          • Literárny Kežmarok 2023

          • V dňoch 5.- 6. októbra 2023 sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 58. ročníka najstaršej literárnej súťaže na Slovensku Literárny Kežmarok. Vyhodnotenie bolo spojené s bohatým dvojdenným programom, ktorý začal viceprimátor mesta pán Jozef Matia privítaním účastníkov v obradnej sieni mestského úradu. Nasledovalo slávnostné otvorenie pred budovou lýcea sprevádzané hudobným doprovodom žiakov z Gymnázia P. O.  Hviezdoslava v Kežmarku. Po recepcii, ktorú pripravili žiaci Strednej odbornej školy v Kežmarku, sa konala prehliadka najstaršej a najväčšej školskej a filozofickej lyceálnej knižnice v Európe. Večer mali účastníci možnosť zúčastniť sa dramatizovanej literárnej prechádzky mestom. Žiaci ZUŠ A. Cígera v Kežmarku pripravili zaujímavé divadelné scénky, ktorými kreatívne a zábavne predstavili významných literátov Kežmarku. Na záver dňa bol v evanjelickom drevenom artikulárnom kostolíku koncert Andrea Bučko Band. Piatok odštartovalo stretnutie s porotou súťaže. Každý účastník dostal spätnú väzbu formou nie len pochvál, ale aj kritiky. Popoludní boli tvorivé dielne s pani Evou Raffajovou pre deti do 13 rokov a s pani Tamarou Šimončíkovou Heribanovou pre mladých spisovateľov od 14 do 21 rokov. Účastníci mali možnosť pýtať sa na všetko, čo ich zaujímalo a diskutovať aj medzi sebou. Celé podujatie korunovalo slávnostné vyhlásenie výsledkov, kde sa aj naša bývalá žiačka Daša Brontvajová dozvedela o svojej výhre. S poviedkou "Unesená hviezdami" vyhrala 3. miesto vo svojej kategórii, s ktorou súťažila ešte za základnú školu.

            Srdečne gratulujeme a prajeme veľa skvelých myšlienok.

          • Atletický deň

          • V rámci rozvíjania pohybových a športových zručnosti strávili dnešné dopoludnie piataci a šiestaci v atletickom areáli ZŠ Rabča. Keďže naša škola nemá možnosti na rozvíjanie talentov v atletických disciplínach, využili sme túto príležitosť, za čo telocvikárom a vedeniu Základnej školy s MŠ v Rabči srdečne ďakujeme. Pri plnení disciplín ako sú skok do diaľky, hod kriketkou, beh na 60 m a vytrvalostný beh na 1500 m sme objavili veľa talentov, ktoré je potrebné v tejto oblasti športu podporovať. Športový deň sme zakončili príjemnou turistickou prechádzkou po cyklistickom chodníku k vyhliadkovej veži pri Slanej vode.

          • Erasmus+ pre vzdelávanie pedagógov

          • V rámci akreditácie Erasmus+ majú možnosť vzdelávania v iných podmienkach ako v bežnej školskej lavici nielen žiaci, ale aj pedagogickí a odborní zamestnanci. Túto možnosť využili dve naše pani  učiteľky Alenka Turčeková a Martinka Pekarčíková, ktoré absolvovali počas prázdnin jazykový kurz anglického jazyku v Splite. Po vzájomnom zoznámení s ďalšími účastníkmi kurzu mali možnosť spoločne získavať nové skúsenosti nielen v metodike učenia cudzieho jazyka, ale aj v rozvíjaní svojich jazykových schopností v rôznych praktických situáciách. Pani učiteľky takýmto spôsobom neformálne spoznávali školský systém v Chorvátsku a aj vďaka priateľským rozhovorom a debát aj podmienky vzdelávania v Poľsku, Česku, Francúzsku a Taliansku. Okrem vzdelávacej činnosti využívali čas aj na spoznávanie miestnej kultúry a oddychové aktivity.

             

            V rámci svojej akreditácie naša škola hosťovala štyri pani učiteľky zo Základnej školy v Humpolci. Kolegyne z Českej republiky v rámci Jobshadowingu absolvovali hospitácie na vyučovacích hodinách geografie, dejepisu, slovenského jazyka, telesnej a športovej výchovy, výtvarnej výchovy a pod. Pri spoločných neformálnych rozhovoroch sme sa mohli vzájomne obohatiť o svoje skúsenosti, nápady a odporúčania ako si pomôcť a obohatiť svoju pedagogickú prax o nové možnosti, ktoré by mohli byť prínosom najmä pre naše deti a deti v Humpolci. Krásne počasie umožnilo našim hosťom spoznávať v poobedňajších hodinách krásu našej oravskej prírody.

          • Mobilta v Poľsku z projektu Vyšegradských fondov

          • Školský rok sme začali ďalším novým projektom programu "VISEGRAD FUNDS",

            ktorý zahŕňa krajiny Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko).

            Uskutočnili sme prvú mobilitu v mestečku Margonin v Szkola Podstawowa M. KOPERNIKA.

            Prvý deň po príchode do školy sme sa vzájomne zoznámili, zahrali spoločne zábavné hry a po spoločnom obede sme si prezreli priestory školy a školského areálu. Unavení, ale zvedaví sme sa ubytovali u našich kamarátov v poľských rodinách.

            Ďalší deň sme strávili v prístavnom meste Gdansk, kde sme mali možnosť stráviť aj čas pri Baltskom mori. Okrem starého mesta a prístavu sme navštívili aj Múzeum 2. svetovej vojny. Toto mesto je súčasťou troch miest GDANSK - GDYNIA – SOPOT pri Baltskom mori.

            Tretí deň bol pracovný. Tvorili sme a debatovali na tému "AKO BYŤ ECO - FRIENDLY V RÔZNYCH OBLASTIACH ŽIVOTA". Popoludní nás čakalo kúpanie a radovánky na mestskej pláži pri jazere.

            V posledný deň sme otestovali svoje pohybové schopnosti a na bike-tripe sme spoznávali mesto Margonin.

            Ďakujeme partnerskej škole za milé prijatie, skvelú starostlivosť a tešíme sa na stretnutie u nás v novembri.  

          • Jesenná turistika - 1. stupeň

          • Krásne slnečné jesenné dni žiaci 1. stupňa sa rozhodli využiť na turistickú vychádzku do prírody. Tento rok sme spoznávali chotár našej obce.  Zorganizovali sme prechod cez Riečku a Brestovu do Námestova. Cestou s nadšením pozorovali ohromujúcu prírodu. Urobili sme si prestávku na rozmedzí troch chotárov Oravská  Jasenica, Klin a Námestovo.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Martina Hamuljaka
      • +421 43 451 02 01
      • Oravská Jasenica 141 029 64 Oravská Jasenica Slovakia
      • 378 10 308
      • 202 164 67 59
      • Ing. Marcela Prielomková riaditel@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Katarína Kosmeľová zastupcazs@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Tatiana Farská zastupcams@zsoravjas.sk +421 910 548 677
      • Mgr. Lucia Kurjaková ekonomka@zsoravjas.sk +421 43 451 02 02
      • Mgr. Beáta Gereková skolskajedalen@zsoravjas.sk +421 911 993 966
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje