• Beseda s pánom Mgr. Karolom Košutom

          • Dňa 19. 6. 2023 sa uskutočnila beseda pre žiakov 9. ročníka s pánom Mgr. Karolom Košutom o poisťovníctve. Žiakov oboznámil s rozdielom medzi životným a neživotným poistením, rizikami pri poisťovaní. Odpovedal na otázky, na čo všetko potrebuje myslieť  jednotlivec, ak sa chce poistiť alebo chce poistiť svoj majetok. Poukázal na rozdiel medzi poistením, šetrením a investovaním. Beseda bola veľmi zaujímavá a priniesla žiakom množstvo užitočných a potrebných rád do budúcnosti.

            Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s pánom Košutom, pri ktorých nám otvorí iné dvere do sveta finančníctva.

          • Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej

          • Dňa 12. 6. 2023 mali žiaci zeleného kolégia, ako odmenu za dvojročnú prácu v aktivitách Zelenej školy, možnosť zúčastniť sa výletu do Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej. Záchranná stanica v Zázrivej je určená na záchranu poranených, chorých alebo inak poškodených voľne žijúcich živočíchov a ich mláďat. Zaoberajú sa liečením, rehabilitáciou,  prípravou na vypúšťanie a vlastným návratom vyliečených jedincov do voľnej prírody. Záchranná stanica vznikla už v roku 2001. Majú bohaté skúsenosti s rehabilitáciou rôznych druhov, prevažne však vtákov a cicavcov. Svoje príbehy tu napísali mláďatá medveďov, ale i rys, vlk, orly, myšiaky, sokoly, bociany, vydry, ježkovia, volavky, dokonca aj pštros a mnohé iné. Za tie roky sú to už tisíce zachránených zvierat. Srdcom celého projektu je pán Metod Macek a jeho rodina, ktorí dňom a niekedy aj nocou venujú pozornosť, skúsenosti a lásku svojim raneným, slabým a inak indisponovaným pacientom z celého Slovenska. Súčasťou stanice je aj Ekocentrum, ktoré sa zaoberá prípravou a vedením ekovýchovných programov. Jeho úlohou je aj informovať ľudí, ako postupovať v prípade, ak nájdu zraneného živočícha.

            O Záchrannej stanici bolo natočených niekoľko dokumentov a reportáží. Ako vyzerá rok v záchrannej stanici nám okrem pútavého rozprávania pána Maceka priblížil aj film „Šanca prežiť“ z roku 2019.  Hlavnými hrdinami filmu sú orlica Zoja, medvieďatá Kveta a Albert a vlčica Daisy. Film je rozdelený na štyri ročné obdobia, je autentický, odžitý a podčiarknutý vlastnou skúsenosťou a láskou k práci.

            Napriek svojej neustálej zaneprázdnenosti sa nám pán Macek ochotne venoval, ukázal nám celý areál záchrannej stanice i aktuálnych pacientov. A my sa už teraz tešíme na návštevu pána Maceka priamo u nás - v škole, pri ktorej by nám predstavil spomínaný film Šanca prežiť.

          • Školský výlet – Oravice

          • 15.6. 2023 sa žiaci 5. A triedy zúčastnili svojho koncoročného výletu. Voľba padla na Meander Park Oravice.

            Meander park v Oraviciach láka nielen návštevníkov z Oravíc, ale aj z celého okolia. Kúpaliská v Oraviciach sú jedinými na Orave s prírodnou geotermálnou vodou. Minerálna voda v Oraviciach patrí medzi liečivé minerálne vody – je vysoko mineralizovaná sodno-vápenato-horečnato-síričitá s vysokým obsahom železa. Jej fyzikálne a chemické vlastnosti sa využívajú pri liečbe chorôb pohybového ústrojenstva, obličiek a močových ciest, priaznivo pôsobí na psychiku a pri strese.

            Zdrojom termálnej vody je geotermálny vrt v Oraviciach z hĺbky 1611 m a s teplotou 58 °C. Zaujímavosťou kúpaliska sú bazén s morskými vlnami a tobogan, ktoré si deti s nadšením vyskúšali a do sýtosti sa zabavili.

          • Školský výlet - PLANETÁRIUM

          • Fascinujúce vesmírne divadlo mohli žiaci 3. a 4.ročníka zažiť vo Hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. 

            Hlavnou dominantou priestorov  hvezdárne je planetárium „Hviezdna sála“, ktorá je využívaná  nielen ako zážitková forma popularizácie astronómie, ale aj ako edukačný nástroj pri výučbe žiakov a študentov.                   Žiaci si tu pozreli vedecko-náučný film o vesmíre, hviezdach, vesmírnych galaxiách, súhvezdiach letnej a zimnej oblohy, zverokruhu.  

            Na film nadväzoval výklad lektora, ktorý zaujímavou a pútavou formou objasnil deťom zákonitosti vesmírneho sveta. Štvrtáci si zopakovali získané poznatky z učiva prírodovedy, tretiaci získali prvé poznatky z učiva, ktoré ich len čaká. V závere deti čakalo pozorovanie diania na oblohe pomocou astronomickej techniky so sprievodným slovom odborného pracovníka. 

            Po tomto nezabudnuteľnom zážitku viedla naša cesta do Prírodovedného múzea v Banskej Bystrici, kde si deti pozreli expozíciu prírody stredného Slovenska v 8 výstavných miestnostiach. V každej z nich mohli pozorovať živočíchy, rastliny, horniny, nerasty a skameneliny a utvoriť si vlastný obraz o alarmujúcom stave našej fauny a flóry.  Zoznámili sa so živočíšnymi a rastlinnými druhmi, ktoré vyhynuli alebo sú na pokraji vyhynutia. Deti veľmi zaujala aktivita, v ktorej si mohli vypočuť a určiť hlasy vystavených živočíchov.                                                                                  

            Tento výlet bol veľkým prínosom pre aktívne uvedomenie si environmentálnych problémov, ktoré sa týkajú aj ich budúcnosti.

          • Súťaž Syrárne Ťapešovo

          • Žiaci 2. B sa zapojili do súťaže Syrárne Ťapešovo nakresliť kravičku, ktorá dáva mliečko. Mlieko a mliečne výrobky sú dôležitým zdrojom vápnika pre kosti a zuby, preto nezabúdajme na to. Žiaci sa výhre potešili a pochutili si na výborných syrových korbáčikoch. Syrárni Ťapešovo ďakujeme za chutnú odmenu.

          • Energylandia

          • Ponúkame vám krátky zostrih zo školského výletu ....  Možno ako tip na rodinný výlet cez letné prázdniny.

          • Finančný päťboj

          • V piatok 2. júna 2023 sa zúčastnili dva tímy žiakov Finančného päťboja, ktoré organizovalo Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove. Z pomedzi 18 tímov sme sa umiestnili na 5. a 8 mieste. Úlohou žiakov – Miriam Brontvajová, Daša Brontvajová, Samuel Kosmeľ, Andrej Polák, Samuel Madleňák a Michal Brontvaj - bolo postupne vypracovávať 32 úloh z finančnej matematiky. Členom 1. tímu sa podarilo vypočítať všetkých 32 úloh, druhému tímu 26 úloh. Ďakujeme žiakom za snahu a prajeme im, aby dokázali svoje poznatky aplikovať do svojich životných rozhodnutí.

          • Finále súťaže „Na krajine nám záleží“

          • Dňa 5. 6. 2023 v rámci podujatia „Svetový deň životného prostredia na Smolenickom zámku“ prebiehalo celoslovenské finále súťaže „Na krajine nám záleží!“, ktorú organizoval Ústav krajinnej ekológie SAV. Zo zaslaných projektov bolo odbornou komisiou v 1. kole vybraných 5 najlepších projektov, ktoré postúpili do finále 2. kola . Žiaci z rôznych kútov Slovenska v ňom prezentovali svoje súťažné projekty, v ktorých navrhli zlepšenia pre prírodné prostredia na ich školskom dvore. Náš súťažný tím tvorili Dáška, Mirka a Zojka Brontvajové a Anežka Snopková. V silnej konkurencii úspešne obhájili svoj projekt a obsadili krásne 3. miesto. Okrem nádherného prostredia Smolenického zámku boli pre deti pripravené edukačné stánky zamerané na problematiku ochrany ŽP, vystúpenie šermiarov aj sokoliarov. Členmi odbornej poroty boli prof.RNDr.Zita Izakovičová, PhD, prof.RNDr. László Miklós, Dr.Sc., prof. RNDr. Juraj Hreško, PhD. a moderátorka Jana Hospodárová. Ďakujeme dievčatám za krásnu reprezentáciu našej školy.  

          • Anglické divadlo

          •    Ako znie angličtina naživo, si žiaci tretieho a štvrtého ročníka vypočuli na divadelnom predstavení Lazy goat, ktoré žiakom prezentovali herci  činohernej anglicko – slovenskej skupiny.  Rozprávka s pesničkami, inscenovaná ako učebná pomôcka pre začiatočníkov,  vtiahla deti do deja hneď v úvodnom vstupe. Deti pohotovo reagovali na vtipné repliky hercov a zábavnou formou si opakovali a rozširovali nielen anglickú, ale aj českú slovnú zásobu.

               Sladkou bodkou za milým prestavením bola zmrzlina a pekná prechádzka chodníkom. 

          • Školský výlet - Energylandia

          • Posledné psychické sily v tomto školskom roku nabrali žiaci 6. a 7. ročníka v zábavnom parku Energylandia 7. júna 2023. V rámci výletu mali možnosť sa nielen zabaviť podľa vlastnej chuti, ale aj prežiť spoločné chvíle v netradičnom prostredí. Spokojnosť a zároveň únava na ich tvárach odrážali zážitky tohto dňa.

          • Výlet Oswienčim - Auschwitz

          • Ako je už  nepísanou tradíciou, najstarší žiaci našej školy pravidelne absolvujú výlet do koncentračného tábora Oswienčim a Brezinka  v Poľsku. Žiaci 8. a 9. ročníka sa dňa 6. 6. 2023 zúčastnili  výletu v historickom múzeu Auschwitz v susednom Poľsku, ktoré je zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

                 Dve milé po slovensky hovoriace delegátky  pútavo vyrozprávali celú históriu tohto tábora  smrti. Videli sme stenu smrti, pri ktorej zahynulo množstvo nevinných ľudí, taktiež kremačné pece, kde spaľovali ľudské telá. Kobku č.18, v ktorej zomrel sv. Maximilán Kolbe, keď ponúkol svoj život výmenou za život iného otca rodiny.  Po asi dvojhodinovej prehliadke sme sa presunuli do druhej časti tábora  Auschwitz II. – Birkenau (Brezinka), kde sme mali možnosť vidieť obrovskú plochu bývalého vyhladzovacieho tábora, pozostatky budov, plynových komôr a taktiež tu bola železničná rampa, kde prebiehala selekcia väzňov.

             

                 Deti  počúvali so záujmom, mali možnosť si to aj zdokumentovať fotografiami. Zanechalo to v nich dojem, minimálne na zamyslenie sa, čoho je schopný jeden človek, ktorý vedel ovládnuť milióny ľudí svojím fanatizmom a chorým zmýšľaním. Je to bolestná pripomienka zvrátenosti nacistického režimu a utrpenia miliónov ľudí celej Európy. Má slúžiť ako memento  z minulosti, aby sa dejiny neopakovali.

             

                 Neskôr na odľahčenie situácie sme sa presunuli do historického centra Krakow. Zastavili sme sa na nádvorí korunovačného sídla poľských kráľov hradu Wawel a  potom sme sa prešli historickým centrom mesta.

          • Deň detí

          •    Tohtoročný deň detí na prvom stupni sa niesol v znamení zábavy, hier, športových súťaží a dobrej nálady. Deti si zmerali svoje sily v rýchlosti, pohotovosti, vytrvalosti, ale aj vo vynaliezavosti ako zvládnuť netradičné disciplíny – beh v rybárskych čižmách, lovenie rýb v tráve, prechod cez močiar a iné. Ihrisko ožilo veselým smiechom a džavotom spokojných detí. Odmenou, na ktorú sa všetci tešili už od rána, bola pizza, ktorá zmizla rýchlosťou blesku.

               Tento deň sa vydaril aj vďaka príspevku z Obecného úradu v Oravskej Jasenici a rodičom.

          • Školský výlet Oravský hrad a plavba loďou

          •  Koniec školského roka prináša so sebou výlety, exkurzie, turistiku, hry v prírode. Naši prváci a druháci sa spojili a spoločne navštívili rozprávkový hrad. V ňom ožili známe rozprávkové postavy z kníh Koza a sedem kozliatok, Zlatovláska, Alica z krajiny zázrakov, Dedko ťahal repku, Cínový vojačik, princezná Nezábudka a Púpavienka. Deti dostali úlohu nájsť rozprávky, ktoré nezábudka stratila z venčeka a odovzdať ich kráľovi. Náš výlet pokračoval vyhliadkovou plavbou po Oravskej priehrade. Do školy sme sa vrátili spokojní a plní zážitkov.

            Ďakujeme obci za príspevok na dopravu.

          • Riaditeľské voľno

          • V zmysle § 150 ods. 5 Zákona o výchove a vzdelávaní č. 245/2008 Z. z. poskytuje riaditeľ školy žiakom 5. - 9. ročníka Základnej školy s materskou školou Martina Hamuljaka Oravská Jasenica na deň

             

            2. júna 2023 (piatok)

            z organizačných dôvodov

             

            riaditeľské voľno

            Zároveň Vám oznamujeme, že v uvedený deň bude v prevádzke  ŠJ  a  ŠKD pri ZŠ s MŠ Martina Hamuljaka Oravská Jasenica.

             

             

             

            V Oravskej Jasenici, 23. mája 2023

            Ing. Marcela Prielomková                                             Ing. Karol Graňák

                      riaditeľ školy                                                              starosta obce

          • Vybíjaná u saleziánov

          • Pred dvoma týždňami sme dostali pozvanie od saleziánov na priateľský zápas vo vybíjanej. Neváhali sme ani chvíľu a prihlásili sme sa. 27. mája 2023 sa teda stretlo v Námestove 10 tímov a zmeralo si svoje sily. Náš jedenásťčlenný tím si vybojoval poctivou hrou 1. miesto a domov sa vrátili s medailami a pohárom. Celému  tímu srdečne blahoželáme!

          • Zelená škola - Seed bomba

          • Seed bomba (semienková gulička) je kúzelná gulička vyrobená z ílu, kompostu a semienok. Seedbombs vznikli v sedemdesiatych rokoch New Yorku. Termín bol pôvodne "granát zo semien" a cieľom bolo skrášliť rastlinkami aj nevľúdne mestské štvrte. Íl, kompost, trošku vody a rôzne druhy semienok tvarujeme do menších guličiek, ktoré necháme vyschnúť. Íl chráni semienka pred vtákmi, či hlodavcami, aby sa nestali pre nich potravou. Semienkové gule porozhadzujeme po záhrade, lúke, okrajoch ciest, prípadne miestach, ktoré chceme skrášliť.  Keď príde správny čas a guľa navlhne, vyklíčia tie správne semená na správnych miestach. Tento spôsob nevyžaduje žiadnu orbu, či rýľovanie. Klíčky v guličkách majú priamy kontakt so zemou, kompost ponúka semienkam vhodnú výživu, preto rýchle zakorenia. Navyše vyklíčia iba tie semená, ktorým dané miesto vyhovuje. My, v zelenej škole, sme takto skrášlili ovocnú alej pri kalvárii. Vyskúšajte aj vy.

          • Výroba mydiel

          • Výroba mydielok sa v posledných rokoch teší veľkej popularite. Mydlo však vyrábali starobylé národy niekoľko tisícročí pred Kristom. V Zelenej škole sme si vyskúšali prípravu mydla z kokosového oleja, hydroxidu sodného a vonných olejov. Aj takýmto spôsobom môžeme predchádzať zbytočným plastovým odpadom.

            Viete, že:

            • prvými, ktorí zvládli umenie výroby mydla, boli Babylončania. Ich verzia vznikla okolo roku 2 800 p. n. l. dlhým varením tuku s popolom
            • primárne sa mydlá používali na čistenie vlny a bavlny pri výrobe látok, sekundárne na medicínske účely
            • prvý opísaný postup o výrobe mydla pochádza z roku 1550 p.n.l.
            • mydlo ako také sa dlho používalo len na pranie alebo čistenie nástrojov. Pre umývanie tela bolo mydlo veľmi drsné a žieravé
            • dôkazy o tom, že by sa mydlo používalo na osobnú hygienu dlho neexistovali. Ľudia z vyšších vrstiev používali na očistu vonné oleje
            • zmienky o mydle sa znovu objavujú až v 12. storočí
            • V 16. storočí existovali na trhu tri základné typy mydiel – lacné mydlo z veľrybieho tuku (coarse soap), tzv. „sladké“ mydlo z olivového oleja (sweet soap) a „fľakaté“ mydlo z loja (speckled soap)
            • v Anglicku sa mydlo začalo vyrábať v manufaktúrach, podliehalo však vysokým daniam – preto si ho mohol dovoliť len málokto. Táto daň bola zrušená až v roku 1853!
            • prví americkí osadníci vyrábali najskôr hnedé mazľavé mydlo z popola a rozpusteného hovädzieho či ovčieho loja
            • Francúzi mydlo varili z olivového oleja
            • receptúry na výrobu mydla sa opakovaným testovaním zdokonaľovali a stali sa ostro stráženým vlastníctvom, ktoré sa dedilo z otca na syna alebo z majstra na tovariša
            • mydlárstvo sa stalo ešte viac výnosné vynájdením dynamitu v rovnakom roku (1867) – dynamit sa vyrábal z nitroglycerínu, chemickej látky derivovanej z glycerínu – vedľajšieho produktu pri výrobe mydla
            • na popularite mydlo získalo až v 19. storočí. Istý chemik v tom čase prehlásil, že mydlo je presným meradlom bohatstva a civilizovanosti národa
            • mydlo ako také je chemická látka, vznikajúca pri reakcii mastných kyselín (obsiahnutých v živočíšnych alebo rastlinných tukoch) so silnou zásadou (t.j. hydroxid sodný, draselný..) v procese zvanom saponifikácia

            Legenda hovorí, že prvé mydlo (ak to môžeme vlastne už nazvať mydlom)  vzniklo na úpätí hory Sapo asi 1000r. p.n.l.,  kde tamojší ľud nosil obetné dary pre uctievané božstvá. Tuk obetovaných zvierat kvapkal do  rozpáleného ohňa a miešal sa s popolom. Táto zmes sa premiešala s pôdou a časom presiakla do blízkeho potoka, kde ženy chodili prať šatstvo. A chodili tam rady, lebo si všimli, že šaty majú bez veľkej námahy krásne vypraté a hlavne ho majú čistejšie ako práčky ktoré prali na iných miestach. Prvé mydlá nesú preto názov podľa hory Sapo, pod ktorou bolo mydlo prvýkrát objavené, resp. pomenované. Bohužiaľ ani jeden z historických prameňov nedokázal objaviť a pomenovať horu Sapo, a historici našli aj iné nezrovnalosti tejto legendy s vtedajšími zvykmi, ale veď predsa o tom sú legendy….

          • Deň matiek

          • Aj tento rok sa v našej obci uskutočnil slávnostný kultúrny program ku Dňu matiek. Ozdobená sála kultúrneho domu privítala matky a babičky našej obce v nedeľu 21. mája 2023. Vedenie školy, pedagógovia zo základnej a materskej školy v spolupráci s obecným úradom pripravili pre mamičky a babičky ako aj pre všetkých prítomných bohatý a pestrý program venovaný tomuto krásnemu sviatku. 

            Rodičia mali možnosť vidieť svoje deti vystupovať v krásnom programe, v ktorom sa striedali básne, tance, spev a hudobné nástroje. Pani učiteľky so svojimi žiakmi a deťmi zo škôlky vynaložili veľa úsilia pri príprave jednotlivých bodov programu, čo bolo na samotnom programe vidieť. Chceli by sme preto apelovať na rodičov, aby programu  v budúcnosti venovali patričnú pozornosť a nerušili ho zbytočným rozprávaním a chodením. Veď každé dieťa, ktoré stojí na javisku, si zaslúži rovnakú pozornosť... Aj táto slávnosť potvrdila, že máme v našej obci šikovných a nadaných žiakov a tvorivých pedagógov. Odmenou im bol úprimný potlesk prítomných. Veľká vďaka patrí najmä p. učiteľke Graňákovej, ktorá si aj tento rok vzala pod patronát organizáciu tohto podujatia.

            Tešíme sa, že sa aj budúci rok stretneme pri rovnako atraktívnom programe a v príjemnej atmosfére si pozrieme vystúpenia našich detí. Veríme, že sa Vám program páčil a pripomíname niektoré momenty vo forme videa.

          • Beseda s p. farárom Martinom Majdom

          • Dňa 19. 5. 2023 sa naši siedmaci, ôsmaci a deviataci zúčastnili besedy s duchovným otcom Martinom Majdom – rodákom z Beňadova. Napriek tomu, že majú už žiaci po birmovke, prihovoril sa im krásnym slovom o rozhodnutí. Ako každý dospelý kresťan, aj oni sa musia v rôznych ťažkých situáciách rozhodovať. Zdôrazňoval to, že v každom z nás sa ozýva hlas Boží - správny, ale aj ten nesprávny a je na nás, ktorým smerom sa vyberieme.

            Po besede nás p. farár pozval na sv. omšu, ktorá bola obetovaná za žiakov.

            Nakoniec sme dostali od neho pozvanie na Spiš. Ďakujeme za ochotu prísť k nám.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Martina Hamuljaka
      • +421 43 451 02 01
      • Oravská Jasenica 141 029 64 Oravská Jasenica Slovakia
      • 378 10 308
      • 202 164 67 59
      • Ing. Marcela Prielomková riaditel@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Katarína Kosmeľová zastupcazs@zsoravjas.sk +421 43 451 02 01
      • Mgr. Tatiana Farská zastupcams@zsoravjas.sk +421 910 548 677
      • Mgr. Lucia Kurjaková ekonomka@zsoravjas.sk +421 43 451 02 02
      • Mgr. Beáta Gereková skolskajedalen@zsoravjas.sk +421 911 993 966
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje